Строго кажучи, газонокосаркою є технічний пристрій, оснащений колесами, призначений для рівномірного зрізання трави. Зрізання відбувається за допомогою спеціальних механізмів, оснащених елементами з ріжучою кромкою. Для того, щоб знати, яку вибрати газонокосарку, необхідно мати певні уявлення про те, чим саме види газонокосарок відрізняються один від одного та за якими критеріями слід здійснювати вибір.

Відмінності між газонокосарками та їх види

Одією з найбільш істотних відмінностей між газонокосарками є тип застосованого в їх конструкції двигун (принцип його дії):

Бензинові газонокосарки. До цього типу відносяться пристрої, що приводяться в дію за допомогою бензинового мотора. Косарки даного типу мають ряд переваг, серед яких можна згадати велику потужність, варіативність застосування, можливість використання великої кількості додаткових функцій і пристосувань. Проте можна знайти і певні недоліки. В їх числі утворення вихлопних газів і загальна гучність роботи двигуна. Потужність даних агрегатів зазвичай коливається в районі 1.5 — 2.5 л. с. Все це необхідно враховувати, перед тим, як вибрати бензинову газонокосарку.

Электрокосарки. Пристрої, що приводяться в дію за допомогою електромотора. Даний тип газонокосарок володіє меншою потужністю, порівняно з бензиновими аналогами, але і меншу гучність роботи і відсутністю виділення шкідливих газів в процесі роботи. Потужність электрокосилок зазвичай становить приблизно 1 — 2 кВт. Говорячи про такі косарки потрібно звернути увагу, що електричний двигун вимагає живлення. Воно може бути здійснено за допомогою акумуляторних батарей та через дроти. Якщо застосовується акумулятор, то такий інструмент буде володіти великою мобільністю, але при цьому і обмеженим часом роботи, обумовленим ємністю батареї. Провідні ж варіанти, навпаки, мають практично необмежений час роботи, але при цьому залежні від довжини проводу. До того ж при роботі з даним типом косарок існує ряд обмежень, пов’язаних з тим, що їх застосування не рекомендовано в умовах підвищеної вологості, наприклад дощу або роси. Але косити вологий газон або під час дощу не бажано, а іноді просто неможливо любою газонокосаркою!

Механічні косарки. Не дуже поширений варіант, дія якого здійснюється за допомогою сили людини, штовхає пристрій попереду себе. У числі плюсів використання такої косарки можна відзначити відсутність необхідності в якому-небудь живленні і порівняно малу гучність роботи. Але робота з таким інструментом вимагає досить пристойних фізичних зусиль, а також результат застосування буде дещо гірше, ніж у косарок з двигуном.

Рейдер. Якщо Ви власник великої площі газону, то Вам потрібен рейдер. Рейдер — це професійна техніка для косіння трави, яка представляє собою самохідний механізм з рульовим керуванням, до якого приєднаний механізм, що скошує. Бувають 2-х типів: з фронтально розташованим механізмом і з механізмом розташованим внизу машини.

Газонокосарки на повітряній подушці — найкращий вибір для ділянок з великою кількістю схилів. Це найбільш маневрені серед всіх видів косарок. Даний тип дуже простий в роботі і має відносно малу вагу (до 15кг). Але відрегулювати висоту покосу на таких косарках неможливо, а скошена трава розлітається на всі боки, що не дуже зручно в роботі і не завжди корисно для газону.

Газонокосарки-роботи — найбільш інноваційні на сьогоднішній день. Коштують вони не дешево (від 1000долларов), але мають ряд переваг: повністю автоматизовані, самі вирішать — чи потрібно косити; коли акумулятор сяде- поїдуть підзарядяться; дуже тихі в роботі; можуть косити мокру траву і мають регулятор висоти покосу.

Також, якщо говорити про відмінності між газонокосарками, потрібно згадати, що до їх числа можна віднести наявність або відсутність в моделі додаткових функцій і пристосувань.

Функція мульчування. Під мульчуванням слід розуміти подрібнення і розповсюдження скошеної трави. По спеціальним направляючим трава направляється до насадки, проходячи через яку трава настільки подрібнюється, що провалюється між стеблами газону. Таким чином утворюється шар, який не тільки сприяє утриманню вологи, але і по закінченні декількох днів утворює підживлення для газону. На додаток до цього, відпадає необхідність прибирання скошеної трави, а значить і скорочується загальний час проведення робіт.

Травозбірник. Наявність цього елемента дозволяє збирати скошену траву, не дозволяючи їй розлітатися по ділянці, що економить час, який знадобився б для її прибирання. Травосбірники в свою чергу можуть бути декількох типів: у вигляді м’якого мішка, та у вигляді жорсткого пластикового короба.

Говорячи про відмінності між газонокосарками, не можна обійти увагою і варіант виготовлення робочої частини, тобто ножів. Вони можуть бути виконані у вигляді обертового барабана, частиною якого є поздовжні ножі (шпиндельні), а також у вигляді декількох подвійних ножів, які обертаються навколо осі, за принципом лопатей (роторні).

Перед тим, як вирішити, яку вибрати газонокосарку, потрібно враховувати деякі фактори.

Якість оброблюваного ландшафту. Тут мається на увазі, що застосування колісних моделей можливе лише при рівній поверхні. Допускаються лише незначні нерівності, щоб жорстко закріплені ножі не натикались на ґрунт, тому якщо ділянка не відрізняється рівністю, то доцільніше буде використовувати портативні варіанти косарок.

Якість трави. Якщо передбачається обробляти окультурений газон, то можна не переплачувати за додаткову потужність. А от якщо потрібно навести порядок на давно не оброблюваної території, то брак потужності може принести масу незручностей. А також цей фактор повинен бути прийнятий до уваги при застосуванні моделей з травосборниками. Іноді вони наповнюються так швидко, що доцільніше буде його зняти взагалі, а скошену траву прибрати після граблями.

Площа поверхні. Коли потрібно обробляти великі площі, на кшталт футбольних полів або великих галявин, можна задуматися про те, щоб придбати самохідну косарку(рейдер). У даному випадку оператор управляє пристроєм, сидячи безпосередньо на ньому, що, безсумнівно, полегшує працю. До того ж, можливість встановлення додаткових пристосувань на зразок великих травосбірників, мінікультиваторов та інших, перетворюють таку косарку в універсальний технічний пристрій.

Частота застосування. Як правило, професійні моделі будь-яких інструментів здатні витримувати більш інтенсивні і часті навантаження, ніж звичайні, при цьому коштувати вони можуть на порядок дорожче. Якщо підстригання газону не є джерелом доходу, то переплачувати за додаткові години немає сенсу.

На що звернути увагу?

Травосбірник повинен бути великим і мати зручні ручки. Також він повинен легко спустошувати і митися.

Колеса — чим більше діаметр, тим легше косарка рухається по газону. Бажано щоб колеса були широкими (не ушкоджують газон) на кулькових підшипниках — це забезпечить тривалий термін служби.

Ніж обов’язково повинен бути гострим! Якщо ніж тупий, то трава буде відриватися, а це позначиться на її зовнішньому вигляді і схильності до захворювань!

Можливість і спосіб установки висоти покосу. За допомогою ручки на рукоятці — найзручніший. Регулювання болтового кркпежа коліс — зручно, але займає час. Рукоятка на кожному колесі вимагає високої точності в регулюванні.

Стартер: ручний, механічний, електричний — різниця в ціні. Електричний дорожче.

Якщо ножі газонокосарки затупяться, що не точите їх самостійно! У разі їх неправильної заточування може бути порушений їх баланс. На великих оборотах це проявиться у вигляді вібрації, яка буде руйнувати колінвал і кріплення газонокосарки

Підводячи підсумки вищесказаного, можна сказати, що справа вибору газонокосарки є дуже відповідальною. Адже правильно вибраний інструмент дозволить заощадити не тільки час, витрачений на роботу, але і нерви, а це вже багато чого варте.