Освітлення
Освітлення присадибної ділянки — ціле мистецтво , без якого ландшафтний дизайн буде неповноцінним і незавершеним. Правильно підібране світло несе функціональне навантаження , дозволяючи добре орієнтуватися на території в темний час доби. Крім того , освітлення ділянки є ще й важливим декоративним елементом , який допомагає вигідно підкреслити найбільш цікаві елементи садового дизайну і озеленення , виділити всі сильні сторони ділянки і приховати проблемні зони. Проект освітлення території повинен бути грамотно продуманий , адже надлишок світла і кольору позбавить сад таємничості , загадковості і природності , а недолік приховає в ночі його принади , зануривши все в морок. Антастичні ефекти створює підсвічування , вбудоване в фонтани , водойми , садові доріжки , альпінарії.
Види садового освітлення
Допомагає створити на ділянці ефект присутності людей. Працює, як правило , в автономному режимі від реле часу або сутінкових фотодатчиків, тому не вимагає постійної уваги з боку господарів. Висвітлює периметр ділянки і зони , які повинні бути під відеоспостереженням . Цікаве охоронне рішення — прожектори з вбудованими пасивними інфрачервоними детекторами , що спрацьовують при наближенні людини або автомобіля.
Повсякденне освітлення території : садових доріжок , майданчиків. Його головне завдання — забезпечення комфортного , зручного та безпечного пересування по ділянці в темний час доби. У першу чергу освітлювальні прилади необхідно розміщувати вздовж звивистих садових доріжок , біля сходів і містків . Перевагу слід віддати світильникам з розсіяним світлом , що не засліплюють і найбільш гармонійно взаємодіють з навколишнім простором. Лампи, розташовані на високих стовпах і шипах , з падаючим вертикально світлом чудово висвітлюють доріжки , сходи і входи , але виглядають занадто строго і офіційно , тому оптимальне рішення для створення домашнього затишку — невисокі світильники. Функціональне освітлення повинно бути надійним , довговічним , простим в експлуатації і обслуговуванні. Оскільки воно використовується цілий рік, то світильники неодмінно повинні бути виготовлені з морозостійкого матеріалу. Незважаючи на всю свою функціональність і практичність, не варто забувати і про його відповідність дизайну саду.
Використовується для прикраси присадибної ділянки , дозволяючи розставити світлові акценти в найбільш цікавих і привабливих місцях: квітниках , альпінаріях , деревах , фонтанах , водоймах. Щоб добитися потрібного ефекту , вкрай важливо враховувати при виборі підсвічування її спектральні характеристики : тепле і холодне світло. Ця, здавалося б, незначна деталь здатна повністю змінити весь настрій. Наприклад, туя чудово виглядає в променях теплого світла, а блакитна ялина — в променях холодного . Створити воістину казкову атмосферу в саду в темний час доби допоможуть виносні горщики, які світяться і вазони з матового пластика, декоративні камені і садові фігури що світяться, які можна хитро розмістити в найнесподіваніших місцях. Також світло дає можливість пограти з простором , створивши ілюзію простору або ж , навпаки , замкнутості. Так , розгорнута до яскраво освітленим бордюрах лава буде виглядати більш відокремлено, навіть перебуваючи посеред газону. На поверхні води світлові тіні , маскуючи дно , створюють ефект глибини. Правильне підсвічування перетворює самий непоказний фонтанчик в справжній алмаз. Ідеальний метод освітлення для створення романтичної атмосфери — « місячне світло » , коли джерело світла розміщується над предметом , наприклад , таким як високе дерево з густою кроною , а промінь , проникаючи крізь листя , малює на землі химерні візерунки тіней.
Святкове освітлення
Створити святкову атмосферу на ділянці , піднявши настрій собі , гостям і всім перехожим, допоможе оригінальна святкове підсвічування фасадів , садових композицій , дерев. Найбільшою популярністю користуються новорічні декорації, які здатні перетворити ділянку в справжню зимову казку.
Архітектурно-художнє освітлення
Зовнішнє підсвічування будинку , прилеглих будівель і всіляких малих архітектурних форм . Найпростіший варіант архітектурного підсвічування — загальне заповнююче освітлення всього фасаду , споруди або її значної частини освітлювальними приладами. Набагато складніше розставити світлові акценти на стінах будинку , створивши цікавий світловий малюнок , що підкреслює архітектурні плюси будови.
Верхнє підсвічування
Світло спрямоване знизу вгору. Застосовується для підсвічування окремих елементів саду . Найчастіше вибір падає на найбільш рельєфні об’єкти. Особливо мальовничо в м’яких променях з рівня землі виглядають обвиті рослинами перголи , колоритні кам’яні композиції , злакові трави , бамбук. Спрямовані вгору джерела світла найкраще встановлювати на невеликій відстані від освітлюваного об’єкта або ззаду.
Нижнє підсвічування
Світло спрямоване зверху вниз. Світло що ллється вниз ідеально підійде для освітлення сходів , каменів, доріжок і всіх місць , де є небезпека для ходьби в нічний час. У даному випадку джерела світла найкраще встановлювати прямо перед предметом що підсвічується або поруч з поверхнею землі.