Водойми сьогодні є невід’ємною частиною у сучасному ландшафті з багатьох причин. Вода пробуджує почуття, знімає напругу і втому. Не дарма більшість із нас надають перевагу вихідним і відпусткам на узбережжі моря, на березі річки або озера. У містах ставки і фонтани є улюбленими місцями зустрічей жителів. Проектувальники давно помітили ці особливості води як прийому прикраси і сьогодні немає, мабуть, такого парку або іншої зони відпочинку людей, які позбавлені були б елементів водного оформлення.

Наявність водойми урізноманітнює рослинний і тваринний світ, сприяючи гармонізації загальної екосистеми саду. Водойма допомагає підтримувати особливий мікроклімат саду, тому літня спека ліпше переноситься людьми і рослинами.

Влаштовуючи штучну водойму на ділянці, можна не просто прикрасити його і зробити водойму сполучною ланкою у просторі саду, але і скорегувати деякі нерівності ландшафту. Серйозні недоліки ділянки можна перетворити в необхідні елементи ландшафту. Близьке залягання ґрунтових вод робить проект водойми функціональним рішенням. Ставки бувають сполученими з ґрунтовими водами і не сполученими з ними; можуть бути водозбірниками дощових і талих вод, таким чином ставки оберігають від заболочення ґрунту наших садів. Надмірне зволоження території призводить до поступового відмирання плодових дерев у дорослому стані, коли коріння досягає рівня  залягаючих ґрунтових вод.

Роль водойм може полягати у підтримці мікроклімату території. У спекотні літні дні водойми підвищують вологість повітря, а восени рослини більш підготовлені до заморозків — швидше починається листопад.

Облаштована  водойма допомагає коригувати і використовувати форми ландшафту, створюють додатковий обсяг садово-паркових територій. Також за допомогою струмків, ставків вдається впорядкувати простір і сформувати цілісний вигляд парку або саду. Струмки задають веселий тон і настрій. Навіть сама маленька ділянка стає більш привабливою.

Розглянемо основні види водних композицій:

Струмок

Струмок являє собою неширокий потік води, що має звивисте русло, наближене до природних аналогів. Перед початком проектування бажано вибрати тип течії стосовно до наявних умов. На рівній горизонтальній поверхні зазвичай влаштовують потік рівнинного типу, який має дуже звивисте русло, пробивається через влаголюбивую рослинність. На ділянці з ухилом закладають гірський струмок з кам’янистим ложем, падаючим каскадом з невеликих уступів, який переривається тихими заводями. Зміна нахилів на шляху руху струмка є дуже ефективним прийомом,  наближенним до природних аналогів, при цьому потрібно пам’ятати, чим крутіший нахил, тим вужче русло і навпаки. Джерелом починається будь-який струмок, але можна спроектувати джерело в чистому вигляді, при умові відведення води. Оформлення їх дуже різноманітне, починаючи від кам’яних скульптур і масок, з витікаючими з них струмками, до круглих викладених камінням майданчиків, які пробиваються в центрі ключами.

Фонтани

Фонтани — ефектний прийом оформлення ділянки, який представляє собою вертикальні потоки води, що розрізняються за силою тиску, формою струменя, способу руху, а в темну пору доби та світловим рішенням. Багато власників водойми бажають пожвавити спокійну гладь води, тому мода на влаштування фонтанів швидко зростає. Спеціалізовані фірми пропонують великий набір насадок для формування струменя різноманітної форми, починаючи від насичених бульбашками повітря до водяних дзвоників, що сягають метра в діаметрі.

Болотце

Болото — оригінальний прийом оформлення ділянки, застосовується спільно зі ставком для посилення природності композиції. Воно утворює перехідну зону між власне ставком і газоном або галявиною.

Водоспади і каскади

Водоспади і каскади. Водоспад утворюється, коли потік води падає із значної висоти не менше ніж 1,5-2метра. Розмірами і формою струменів можна керувати за допомогою водостоків. Так, наприклад, потужний потік вдається отримати, якщо пропускати великі обсяги води через вузькі стоки. При обмеженому надходженні води її пускають по поверхні масивної кам’яної брили. Тонка дзеркальна гладь виходить в тому випадку, якщо широкий рівний водостік обмежений з боків напрямними бордюрами.

У місці падіння водоспаду можна влаштувати невеличке озеро. Каскади утворюються невеликими перепадами висот на шляху потоку, що мчить по гірському руслу. Каскади можна створювати за допомогою штучних резервуарів, пропонованих в спеціалізованих магазинах, але такі каскади сильно програють у порівнянні з природними перекатами з брил, покладених в руслі струмка.

Ставок

Ставок — це обмежений обсяг води, населений специфічною рослинністю і водними тваринами. Саме останні компоненти і відрізняють ставок від басейну, хоча в деяких статтях змішуються ці поняття. Існують кілька типів ставків, призначених для оформлення ділянки:

  • геометричні, в цьому випадку водоймам надається правильна геометрична форма — округла, прямокутна, трапецієвидна і т.д. Такі ставки по краю окантовуються плитняком з штучного або природного каменю. З точки зору сумісності їх бажано розміщувати біля будівель і майданчиків, що підкреслюють їх прямі лінії;
  • підняті, які є різновидом геометричних ставків, але володіють рядом переваг. Їх положення над рівнем ґрунту, усуває необхідність рити котлован, відвозити вийнятий ґрунт, полегшує догляд за ними, особливо для літніх людей;
  • природні, копіюють природні водойми. Мають плавні обриси довільної форми, по контуру зазвичай засаджуються специфічною болотною флорою, мають пологий спуск під воду, вистелений галечником або камінням. Такі ставки розміщують у глибині саду, на краю газону.

Оптимальні розміри при закладці ставка, при яких можна усунути неминуче зацвітання води, тобто набуттяя зеленого забарвлення в результаті розвитку одноклітинних водоростей, становлять не менше 3,5 квадратних метрів для водної поверхні і не менше 0,5-0,7 метрів глибиною. Для менших водойм необхідно купувати пристрої для очищення води, найбільш ефективними серед яких фільтри на основі ультрафіолетових ламп.

Основна проблема, з якою стикаються власники ставків кожну весну, а деякі і весь теплий період — це позеленіння води, яка, як вже згадувалося раніше, викликана розвитком одноклітинних водоростей. Ефективним рішенням є висадка рослин з плаваючими листками, які закривають поверхню води (латаття наприклад), а також рослин оксигенаторів, що збагачують воду киснем. Дія останніх заснована на конкуренції з водоростями за мінеральні солі і вуглекислий газ, розчинені у воді. Однак ранньою весною, коли ще відсутня водна рослинність, доводиться користуватися так званими альгіцидами, що вибірково знищують водорості. Потрібно пам’ятати, що ці препарати можуть шкодити здоров’ю людини та мешканців ставка, тому можуть використовуватися тільки в крайніх випадках.

Проектування водойм

1. Сформуємо технічне завдання

На початку необхідно визначити, для чого потрібна водойма, і якого декоративного ефекту потрібно досягти:

  • це нерухома гладь води, що дає спокій;
  • дзюркотливі струмені маленького водоспаду;
  • місце, де можна посадити різноманітні водні рослини;
  • водойма як елемент композиції;
  • плавальний ставок, де можна освіжитися в полуденну спеку;
  • середовище існування для риб та іншої водної живності.

Цей список далеко не повний. Більшість варіантів комбінується. Купальню, наприклад, можна поєднати зі спокійною водоймою біля майданчика для відпочинку. Вибір функціонального призначення стане відправною крапкою при виборі стилю майбутнього водоймища.

Якщо планування водойми здійснюється в рамках ландшафтного проектування ділянки, то його стиль розробляється разом з концепцією всього саду.

Часто потрібно спорудити водойму на вже освоєній ділянці. Перед цим необхідно уважно оглянути територію, визначити точки найкращого сприйняття майбутнього водоймища.

2. Складаємо докладний план і проводимо «інвентаризацію» навколишнього простору

Водойму потрібно вписати в існуючий ландшафт, правильно розташувати її щодо будинку та інших об’єктів саду. При цьому необхідно врахувати фактуру і колір матеріалів раніше використаних при оформленні ділянки, а також рослини розташовані близько майбутнього водоймища.

3. Визначаємо стиль водойми

Дуже важливим у проектній роботі є розуміння ідеї запропонованої дизайнером. Тому концепцію майбутнього штучного водоймища необхідно зобразити не тільки у вигляді креслень, що називається «вид зверху», але супроводити тривимірними малюнками.

Після того як визначилися місцеположення, форма і стиль водойми, а головне є чітке уявлення про те, як зміниться ділянка з її появою можна приступати до деталізації проекту.

4. Деталізуємо проект водойми

На цьому етапі остаточно підбираються рослини для оформлення водойми і розробляються креслення і схеми, необхідні для проведення робіт. Це насамперед: розбивочне креслення водойми, профіль чаші водойми з висотними відмітками, конструктивні вузли прокладки необхідних комунікацій, схема підготовки підстави і укладання гідроізоляційного шару. Проектування водойми завершується розрахунком обсягів використовуваних матеріалів і складанням кошторису.

Фахівці Флора-Парк впевнені, що при бажанні, місце для водойми можна знайти на будь-якій ділянці, якої би площі вона не була. Адже водойма, що влаштовується в саду, зовсім не обов’язково повинна бути глибоким ставком. Струмочок, в якому рівень води досягає лише кількох сантиметрів, може виглядати привабливо і дарувати прохолоду в спекотний літній день, а гальковий фонтан, створить відчуття руху і наповнить сад дзюркотливими звуками. Чудово виглядають невеликі настінні фонтанчики, особливо такі, в яких цівка води падає в неглибоку чашу і рухається по замкнутому циклу. Вони можуть служити в якості ключових декоративних елементів, що привертають основну увагу, і абсолютно безпечні навіть для маленьких дітей.

Звертайтеся до нас, і мрія про Вашу водойму стане реальністю!