
Всім відомо, що, сховавшись під сніговою ковдрою, рослини набирають сили для літнього життя. «А як же високий сніговий покрив?». Невже все рослини відчувають комфорт під тягарем снігу? В яких випадках сніг захищає рослини, а в яких пригнічує? Може варто регулювати сніговий покрив? Коли багато снігу, початківці садівники губляться в здогадах, прибирати сніг, або залишити, адже важкий сніжний покрив може пошкодити чутливі рослини, але, в той же час, він захищає їх від зимової холоднечі.
Для початку — більшості рослин «біле пишність» не завдає жодної шкоди. А навіть навпаки, сприятливо впливає на їх життєдіяльність. Сніг — поганий провідник тепла, і, затримуючи тепло в грунті, він захищає і оберігає дерева і чагарники від вимерзання.
Доведено, що температура грунту під снігом на 15 ° С вище, ніж температура оголеною грунту. Пухкий сніговий покрив завтовшки 6-10 см захищає ґрунт, а також коріння рослин від промерзання. Навіть легке випадання снігу, який протягом дня тане, має захисну дію, тому що вночі під впливом низьких температур підталий сніг знову замерзає, покриваючи листя, голки і гілки тонким захисним шаром.
Без снігу холодніше!
Найгірше рослинам в морози без снігу з крижаним вітром. У таку погоду ґрунт дуже швидко промерзає, що призводить в окремих випадках до загибелі рослин. Сніговий покрив ізолює та захищає ґрунт від сильних холодів.
Якщо снігу в саду немає, дерева і кущі потрібно обов’язково утеплити, укрити мульчею ґрунт, накрити ялиновим гіллям цибулинні рослини. Особливо ретельно слід підготувати до снігів троянди. Кущі троянд досить підгорнути мульчею або пухкою землею, а чутливі місця щеплення прикрити гілками. Перш, ніж вкрити пагони нетканим полотном, необхідно видалити все старе листя.
Красиво виглядають темно-зелені гілки ялин і вічнозелених чагарників, покриті білими шапками свіжого снігу, тяжкість якого може завдати шкоди їхньому здоров’ю. Під тиском снігу стовбури викривляються і пригинаються до землі, гілки обламуються. Щоб цього не сталося рекомендуємо видаляти свіжий сніг з рослин.
Після снігопаду самшит, тую, лавровишню, плодові дерева і чагарники слід звільнити від ваги снігу. Сніг струшувати потрібно акуратно, щоб не наламати ще більше гілок. Не потрібно трясти дерево цілком і тим більше трясти його за гілки, які в мороз дуже крихкі і ламкі. Можна взяти палицю і злегка вдаряти нею по гілках, тоді сніг легко спадає. З нижніх гілок сніг можна струсити і рукою.
Троянди і гортензії відносяться до чутливих рослин, яким товста снігова ковдра може завдати чимало труднощів. Періодично видаляйте сніг з поверхні нетканого полотна, яким накриті Ваші чагарники. Саме на щільних нетканих полотнах сніг залишається лежати, навантажуючи укриті рослини своєю вагою. У таких випадках найгірше рослинам з високими та тонкими стовбурами. Під вагою укривного матеріалу, який прогинається від важкого шару снігу, тонкі стовбури рослини можуть зламатися.
Злакові трави, як наприклад, бамбук або міскантус китайський, які надломлюються під вагою снігу, в цей період ні в якому разі не можна обрізати. Через місця зрізів по порожнистим стеблах мороз і волога проникають всередину рослини і наносять йому незворотної шкоди. Якщо Ви бачите, що молоді гілки під сніговим покривом нахиляються сильно до землі, акуратно струсіть з них сніг.
У зимовий час не рекомендується ходити по газону, поки немає достатньо великого сніжного покриву (20-25 см). Якщо в холодну пору року газон буде відчувати навантаження, навесні неминуча поява множинних залисин. Навесні, з початком періоду вегетації, такий газон виглядає дуже не презентабельно і плачевно. Місця, які відчували навантаження, стають бурими, а природне відновлення газону буде довгим. Крім того, пошкоджені рослинні тканини стають джерелом різних захворювань, що ще більше погіршить загальну ситуацію.
Зверніть увагу, що під час відлиг на поверхні снігового покриву утворюється крижана кірка, яку необхідно обов’язково руйнувати. Лід, на відміну від снігу, не пропускає повітря, що пригнічує газонні трави через нестачу кисню. З цієї ж причини неприпустимо влаштовувати на газоні каток і навалювати великі купи снігу з доріжок.